Events

Hellgate Bands   2016-17 Performance Dates

Date Day Group Event Name Place Time
9/18/2016 Sunday Hawaii Band Group* Hawaii Rehearsal/Marching Practice Hellgate Band Room 4:00 - 7:00 PM
10/1/2016 Saturday ALL Bands UM Homecoming Parade Dwntwn 8:00 AM
10/7/2016 Friday ALL Bands Hellgate Homecoming Stadium 7:30 PM
10/14/2016 Friday ALL Bands Concert w/ Mercer Island Marching Band Caras Park 5:00 PM
10/16/2016 Sunday Hawaii Band Group* Hawaii Rehearsal/Marching Practice Hellgate Band Room 4:00 - 7:00 PM
10/18/2016 Tuesday Jazz Band Jazz Band Collaboration Concert Auditorium 7:30 PM
10/19 - 10/21 Weds - Fri All-State Musicians All-State Band/Orch/Choir Great Falls all day
11/17/2016 Thursday Wind Ensemble/ Hawaii Band+ Washington 8th w/ Wind Ensemble Auditorium 7:00 PM
11/20/2017 Sunday Hawaii Band Group* Hawaii Rehearsal/Marching Practice Hellgate Band Room 4:00 - 7:00 PM
12/1/2016 Thursday Hawaii Band Group* Hawaii Final Performance Auditorium 7:30 PM
12/3 - 12/8/2016 Sat./Thurs. Hawaii Band Group* Pearl Harbor Trip Hellgate/HI TBD
12/20/2016 Tuesday ALL Bands Winter Concert Auditorium 7:30 PM
12/21/2016 Wednesday Wind Ensemble/Jazz Holiday Assembly Upper Gym 9:30 AM
2/2/2017 Thursday Jazz Band Jazz Collaboration Concert Auditorium 7:00 PM
2/16-2/19 Thurs -Sun All-NW Musicians NAfME All-Northwest Bellevue all day
2/24/2017 Friday Jazz Band Special Guest Allen Vizutti Auditorium all day/7:30
2/28/2017 Tuesday Concert Band & Symphonic Band UM Concert Band Festival UM-Missoula all day
3/4/2017 Saturday ALL BANDS (jazz band performs) Swing For A Knight - Big Band Dance Senior Center 6:00/8:00 PM
3/6 - 3/7 Mon-Tues Wind Ensemble AA Band Festival TBA  
3/16/2017 Thursday Jazz Band UM Jazz Festival UM all day
4/5/2017 Wednesday Concert Band & Symphonic Band Pre-District Concert Auditorum 7:30 PM
4/5 - 4/8 Thurs-Sat ALL Bands District Music Festival Hellgate/Sentinel all day
5/5-5/6 Fri-Sat Solos/Small Ensembles State Music Festival UM-Missoula all day
5/10/2017 Wednesday Wind Ensemble/Jazz 36th POPS Concert Upper Gym 7:00 PM
5/17/2017 Wednesday  ALL BANDS Montana STATE Special Olympics Hellgate/UM 6:00 PM
5/24/2017 Wednesday Concert Band & Symphonic Band Final Concert Auditorium 7:30 PM
5/25/2017 Thursday ALL Bands Band Banquet and Awards TBA 6:00 PM
5/25/2017 Thursday Wind Ensemble/Jazz Senior Concert Auditorium 8:00 PM
6/3/2017 Saturday Band Graduation UM Dahlberg Arena TBA
 
* REQUIRED of all Pearl Harbor Band personnel
 
 
 
DISTRICT FESTIVAL RESULTS
 
CONGRATS to all the Hellgate Band musicians - Large Ensemble Scores below:
  1. Concert Band: Prepared - Superior (I) ; Sight Reading - Superior (I)
  2. Symphonic Band: Prepared - Superior (I) ; Sight Reading - Superior (I)
  3. Wind Ensemble: Prepared - Superior (I) ; Sight Reading - Superior (I)

 

STATE SOLO & ENSEMBLE SCHEDULE for Friday, May 5 and Saturday, May 6, 2017

Flute
1.  Graham, Carolyn – Flute Solo: Fri 3:30 / Dell Brown
2.  High, Alli – Flute solo: Fri 9:15 AM/ Dell Brown
                         i.   The Three Musket T’s: Fri 1:00/ Dennison
3.  Nguyen-Haberneski, Arianna – Flute Solo: Fri 1:00/ Dell Brown
                         i.   Double A Flute Duet: Fri 2:15/ Dell Brown
4.  Pauldine, Alexandria – Flute Solo: Fri 1:00/ Dell Brown
                         i.   Wacky Woodwinds: Fri 4:45/ Dell Brown
                        ii.   Double A Flute Duet: Fri 2:15/ Dell Brown
                       iii.   Rascal Brats: Sat 9:15 AM/ Dell Brown
5.  Riley, Brooke – Flute Solo: Sat 8:00 AM/ Dell Brown
                         i.   Rascal Brats: Sat 9:15 AM/ Dell Brown
Double Reeds
1.  Liston, Katrina – Bassoon Solo: Fri 1:00/ EDU 124
2.  McBurney, Moira – Bassoon Solo: Sat 1:00 AM/ EDU 124
                                                        i.   Bassoon/Trombone Duet: Sat 9:15 AM/ Denison
                        ii.   McBursery: Sat 10:30 AM/ EDU 124
3.  Ursery, Ellana – Bassoon Solo: Sat 1:00/ EDU 124
                         i.   McBursery Duet: Sat 10:30 AM/ EDU 124
Clarinet
1.  Biddulph, McKinley – Clarinet Solo: Sat 10:30 AM/ MUS 204
2.  Crepeau, Natasha – The Non-Missoulians – Fri 3:30/ MUS 204
                         i.   “Trumpets” – Fri 2:15/ MUS 204
                        ii.   Nate(asha): -Fri 1:00/ MUS 204
                       iii.   Claritets: - Fri 1:00/ MUS 204
3.  Donovan, Cade – Clarinet Solo: Fri 8:00 AM/ MUS 204
                         i.   Clarinet Trees: Fri 9:15 AM/ MUS 204
                        ii.   Claritets: Fri 1:00/ MUS 204
4.  Gass, Hannah – Clarinet Solo: Fri 3:30/ MUS 204
                         i.   Claritets: Fri 1:00/ MUS 204
5.  Marchesano, Erik – Clarinet Solo: Fri 10:30 AM/ MUS 204
                         i.   “Trumpets”: Fri 2:15/ MUS 204
                        ii.   The Non-Missoulians: Fri 3:30/ MUS 204
                       iii.   Clarinet Trees: Fri 9:15 AM/ MUS 204
                       iv.   Erik M. + Rivers P.: Fri 8:00 AM/ MUS 204
6.  Richter, Sophia – Clarinet Solo: Fri 10:30 AM/ MUS 204
                         i.   Guitar Solo: Fri 8:00 AM/ EDU 215
                        ii.   Vondaine: Fri 9:15 AM/ Brantley
7.  Rivers, Perry – Claritets: Fri 1:00/ MUS 204
                         i.   Clarinet Trees: Fri 9:15 AM/ MUS 204
                        ii.   Erik M. + Rivers P: Fri 8:00AM/ MUS 204
                       iii.   Wacky Woodwinds: Fri 4:45/ Dell Brown
8.  Schubert, Rachel – Bass Clarinet Solo: Sat 9:15 AM/ MUS 204
 
Saxophones - Brantley Hall (Presidents Room)
1.  Dahlen, Blake – Alto Solo: Sat 3:30/ Brantley Hall
2.  Fradkin, Ally – Tenor Solo: Fri 8:00 AM/ Brantley Hall
                         i.   Vondaine: Fri 9:15 AM/ Brantley Hall
3.  Gorin, Nate – Nate(asha): Fri 1:00/ MUS 204
4.  Ravesloot, Grace – Alto Sax Solo: Sat 10:30 AM/ Brantley Hall
 
Horn
1.  Duffeld, Oscar – Horn Duet: Fri 3:30/ MUS 205
                         i.   Piano Solo: Fri 4:45/ MUS 105
                        ii.   Horn Quintet: Fri 3:30/ MUS 205
2.  Nash, Kenzie – Horn Quintet: Fri 3:30/ MUS 205
3.  Millar, Madelaine – Horn Quintet: Fri 3:30/ MUS 205
4.  Quintero, Olivia – Horn Solo: Sat 2:15/ MUS 205
                         i.   Horn Duet: Fri 3:30/ MUS 205
                        ii.   Horn Quintet: Fri 3:30/ MUS 205
5.  Slater, Ethan – Horn Quintet: Fri 3:30/ MUS 205
 
Trumpet
1.  Gray, Gabe – Trumpet Solo: Sat 9:15 AM/ MUS 205
2.  Lowry, Ricky – The Three Trumpeteers: Fri 9:15 AM/ MUS 205
                         i.   Lowry/Mikesell Duet: Fri 10:30 AM/ MUS 205
3.  Mikesell, Hannah – Trumpet Solo: Fri 9:15 AM/ MUS 205
                         i.   The Three Trumpeteers: Fri 9:15 AM/ MUS 205
                        ii.   Really Great Trumpet Duet with a really great name: Fri 10:30 AM/ MUS 205
                       iii.   Lowry/Mikesell Duet: Fri 10:30 AM/ MUS 205
4.  Sippell, Luke – The Three Trumpeteers: Fri 9:15 AM/ MUS 205
                         i.   Really Great Trumpet Duet with a really great name: Fri 10:30 AM/ MUS 205
 
Trombone
1.  Janczewski, William – Tbones Skrivjanez Duet: Fri 10:30 AM/ Dennison
                         i.   Two-Dudes: Fri 9:15 AM/ Dennison
                        ii.   The Three Musket T’s: Fri 1:00/ Dennison
2.  Ruediger, John – Calvin & Hobbes Trombone Duet: Sat 4:45/   Dennison
3.  Skrivseth, Noah – The Three Musket T’s: Fri 1:00/ Dennison
                         i.   T-bone Skrivjanez Duet: Fri 10:30 AM/ Dennison
4.  Walker, Meredith – Trombone Solo: Sat 3:30/ Dennison
                         i.   Calvin & Hobbes Trombone Duet: Sat 4:45/ Dennison
                        ii.   “Trumpets”: Fri 2:15/ MUS 204
                       iii.   Bassoon/Trombone Duet: Sat 9:15 AM/ Dennison
Low Brass
1.  Monsos, Trevor – Tuba Solo: Sat 9:15 AM/ Dennison
2.  Softich, Marshall – Euphonium solo: Sat 2:15/ Dennison
3.  Teasdale, Silas – Two Dudes: Fri 9:15 AM/ Dennison
 
Percussion
1.  Brandt, Carson – Marimba Solo – Sat 8:00 AM/ MUS 1
2.  Brinkman, Ella – Snare Solo – Sat 10:30 AM/ MUS 1
                         i.   Marimba Solo – Sat 9:15 AM/ MUS 1
                        ii.   Piano Solo – Sat 8:00 AM/ MUS 105
3.  Everingham, Claire – Duet de la Pereusian: Fri 3:30/ MUS 1
4.  Stone, Billy – Duet de la Pereusian: Fri 3:30/ MUS 1
 
Billy Accompaniments:
Moira- Bassoon Solo: Sat 1:00/ EDU 124.
Ellana - Bassoon Solo: Sat 1:00/ EDU 124.
Olivia – Horn Solo: Sat 2:15/ MUS 205
 
State Festival Results
STATE RATING Name & Event
I Allison High - Flute
I Alexandria Pauldine
I Arianna Nguyen-Haberneski
II Double A Flute Duet
I Carolyn Graham 
II Wacky Woodwinds
I Brooke Riley
II Rascal Brats Duet
II Erik M. + Rivers P. Duet
II Cade Donovan
I Sophia Richter
I Clarinet Trees Trio
I Vondaine Duet
I Erik Marchesano
II Sophia Richter
I The Claritets Quartet
II Nate (asha) Duet
I "Trumpets" Trio
I The Non-Missoulians
II Hannah Gass
II Rachel Schubert
II McKinley Biddulph
I Ally Fradkin
I Blake Dahlen
I The Three Trumpeteers
II Hannah J. Mikesell
I Really Great Trumpet Duet with a really great name
II Trumpet Duet
I Olivia Quintero
I Hellgate Horn Duet
I Hellgate Horn Quintet
I Gabe Gray
II Bassoon/ Trombone Duet
I McBursery Duet
I Moira McBurney
II Ellana Ursery
III T-Bones Skrivjanez Duet
II Two Dudes
II Three Musket T's
I Trevor Monsos
I Calvin & Hobbs Trombone Duet
I Marshall Softich
NS Meredith Walker
II Ella Brinkman
I Duet de la Percusian
I Oscar Duffeld
I Carson Brandt  
I Ella Brinkman
I Ella Brinkman